Kaj je življenjski cikel izdelka/storitve? Odpri
Zadnja sprememba: 17.01.2020
Življenjski ciklus izdelka/storitve ima v trženju zelo pomembno vlogo, saj se glede na to, v kateri fazi življenjskega cikla se nahaja izdelek/storitev, odločamo o trženjskih strategijah. Prav zato moramo pa biti pri razumevanju koncepta ŽCI previdni, da nas njegovo napačno razumevanje ne zavede.
Življenjski ciklus izdelka predstavlja neke prepoznavne stopnje v zgodovini prodaje izdelka. Najbolj pogosto v literaturi srečamo delitve na štiri stopnje življenjskega ciklusa izdelka, in sicer:
- Uvajanje izdelka na trg
- Rast prodaje izdelka
- Zrelost izdelka
- Upadanje prodaje
Grafično to lahko podamo na naslednji način:
Pri grafičnem prikazu klasičnega modela življenjskega ciklusa izdelka kot osnovni merili uporabimo obseg prodaje na ordinatni osi in čas na abscisni osi. Kot dodatni merili na ordinatni osi lahko uporabimo višino dobička in stroškov po posameznih stopnjah ciklusa, kar nam omogoči še natančnejši vpogled v značilnosti posameznih stopenj.
Vsak izdelek/storitev ima torej svoj življenjski ciklus, ki je odvisen predvsem od vrste potreb, ki jih zadovoljuje, od značilnosti proizvodnje, ekonomske moči podjetja, stopnje odprtosti domačega trga in od intenzivnosti konkurence. Na trajanje posameznih stopenj pa vpliva lahko veliko dejavnikov. Podjetja se morajo predvsem zavedati, da je življenjska doba izdelkov/storitev je omejena, da donosi rastejo in padajo v različnih stopnjah življenjskega ciklusa in da izdelki zahtevajo na vsaki stopnji svojega življenjskega ciklusa drugačne strategije trženja, financiranja, proizvodnje, nakupa in kadrovanja.
Posebej omenimo neke posebne oblike življenjskih ciklov izdelka/storitve, ki so povezane predvsem z modnimi izdelki. Ti imajo namreč kratko življenjsko dobo, ki največkrat traja samo eno sezono. Do stopnje upadanja pari takšnih (modnih) izdelkih pride po določenih stopnjah. Prva stopnja je zanimiva za posebneže, ki vedno iščejo kaj novega in so za to pripravljeni tudi drago plačati. Ko je modna novost na tej stopnji sprejeta, se za nakup ta istega izdelka odločijo tudi posnemanja željni uporabniki. Na tretji stopnji pa se cena izdelka že zniža, da bi bil izdelek dostopen tudi drugim porabnikom. Ker modna novost izgubi pravo vrednost (modnost), hitro preide v stopnjo upadanja.
V zvezi s takimi izdelki /storitvami poznamo več oblik življenjskega cikla, kot so na primer t.im. življenjski slog, moda in modna muha.
Vir: Kotler, P. 2004. Management trženja (enajsta izdaja). Ljubljana: GV Založba.