Zadovoljevanje potreb kupca je proces, ki se neprekinjeno odvija skozi vse faze življnjskega cikla podjetja. V ta namen je bilo razvitih več pristopov, s katerimi lahko podjetniki uspešno identificirajo potrebe svojih ciljnih segmentov in oblikujejo ponudbo, ki bo te potrebe najbolje zadovoljevala. Kanvas ponudbe vrednosti, avtorjev Osterwalder, Pigneur, Bernarda, Smith in Papadakos (2014), je eno od takšnih orodji in je v nadaljevanju podrobneje predstavljeno.
Kanvas ponudbe vrednosti je orodje, ki je bilo razvito z namenom podpore podjetnikom pri razvijanju in izboljšanju ponudbe vrednosti podjetja in s tem čim učinkovitejšega zadovoljevanja potreb ciljnih segmentov. Pristop, ki ga ponuja Kanvas ponudbe vrednosti, je primeren tako za podjetnike začetnike, ki na novo začenjajo z nekim projektom kot tudi za projektne managerje v podjetju, ki je nastalo v okviru obstoječe organizacije.
Orodje je sestavljeno iz dveh delov. Prvi del predstavlja profil kupca, v katerem podjetje predstavi njegovo razumevanje in videnje kupca. V drugem delu, imenovanem zemljevid vrednosti, pa podjetje opiše, kako bo ustvarjalo vrednost za kupca. Ponudbo vrednosti lahko opredelimo kot skupek koristi, ki jih kupec lahko pričakuje od izdelka ali storitve izbranega podjetja. Na eni strani Kanvasa imamo torej ponudbo, ki jo oblikujemo z namenom pridobivanja kupcev, na drugi strani pa značilnosti kupca, do katerih smo prišli s predpostavljanjem, opazovanjem in validiranjem na trgu. Ko je ponudba vrednosti skladna s profilom kupca, se doseže skladnost (»fit«) med obema deloma Kanvasa. Takrat izdelki in storitve podjetja ustvarjajo načine za lajšanje bolečine in koristi, ki so skladne z opravili, bolečinami ter koristmi, ki so pomembne za kupca.
Profil kupca
Profil (segmenta) kupca na strukturiran način prikazuje specifični ciljni segment v poslovnem modelu podjetja. Predstavitev profila kupca zajema tri elemente in sicer 1) opravila, 2) bolečine in 3) koristi (slika 1). Cilj izdelave profila kupca je vizualizacija posameznih elementov, ki so pomembni za vaš ciljni segment. Rezultat te aktivnosti je prikaz profila kupca na eni strani.
Slika 1: Profil kupca
Vir: Osterwalder, Pigneur, Bernarda, Smith in Papadakos, 2014
Opravila kupca zajemajo naloge, ki jih kupec želi opraviti v službenem ali prostem času. Lahko gre za naloge, ki jih želi opraviti ali zaključiti, probleme, ki jih želi rešiti ali potrebe, ki jih želi zadovoljiti. Pri analizi opravil je treba vedno izhajati iz perspektive kupca in njegovih prioritet. Opravila lahko razvrstimo na funkcionalna, družbena, osebna/emotivna in podporna opravila:
- O funkcionalnih opravilnih govorimo v primerih, ko kupcev želi izvesti specifično nalogo oz. rešiti določen problem (npr. prehranjevati se zdravo, napisati poročilo ipd.).
- O družbenih opravilih govorimo, ko želi naš kupec dobro izgledati ali pridobiti moč in status. Opravila, ki sodijo v to skupino, opisujejo, kako želi naš kupec, da ga dojema njegova okolica (npr. trendi kot kupec, kompetenet kot strokovnjak ipd.)
- Ko kupec išče specifično čustveno stanje (npr. dobro počutje, varnost - pomirjenost z investicijsko odločitvijo, varnost zaposlitve), govorimo o osebnih oz. čustvenih opravilih.
- Pri iskanju vrednosti kupec izvaja tudi podporna opravila, ki izhajajo iz njegovih treh vlog: 1) kupec vrednosti (ko kupec nakupuje, primerja različne ponudbe, se med njimi odloča, čaka v vrsti za opravit nakup, prevzema blago itn.), 2) soustvarjalec vrednosti (aktivnosti, ki se nanašajo na ustvarjanje vrednosti s podjetjem – oddaja komentarjev/recenzij o izdelkih in storitvah, sodelovanje pri designu izdelka ipd.), 3) prenos vrednosti (opravila vezana na zaključek življenjskega cikla ponudbe vrednosti – preklic naročnine, zavrženje proizvoda, nadaljna prodaja, podaritev ipd.).
Opravila kupca se navadno razlikujejo glede na kontekst znotraj katerega nastanejo (obisk kina se razlikuje glede na to, s kom gremo v kino - z otroci ali s partnerjem). Prav tako se je treba zavedati, da vsa opravila niso enako pomembna za vse kupce. Nekaterim bodo določena opravila nepomembna, drugim bodo opravila povezana z delom pomembnejša od tistih v zasebnem življenju itd. Ključno je porepoznati opravila, ki so pomembna za naš ciljni segment.
Bolečina kupca ponazarja vse, kar vznemirja kupca pred izvedbo, med izvajanjem ali po izvedbi določenega opravila oz. enostavno mu preprečuje, da bi delo opravil. Bolečina predstavlja tveganje, da bo rezultat našega dela slab oz. dela sploh ne bo mogoče dokončati.
Bolečine lahko razvrstimo v tri razrede:
- Nezaželeni rezultati, problemi in značilnosti. Bolečine so lahko funkcionalne (rešitev ne deluje, ne deluje dobro, ima negativne stranske učinke ipd.), čustvene (slab občutek ob početju nečesa), pomožni (nejevolja povezana z obiskom trgovine za nakup izdelka). Sem sodijo tudi nezaželene lastnosti (kot npr. slab design).
- Sem sodi vse kar preprečuje, da kupcev opravi delo oz. ga pri tem upočasnjuje (npr. pomanjkanje časa, predrage rešitve ipd.).
- Tveganja oz. nezaželeni rezultati. Tukaj se vprašamo, kaj gre lahko narobe oz. katere so možne negativne posledice (npr. izguba kredibilnosti ob uporabi določene rešitve ipd.).
Podobno kot se pomen posameznih opravil razlikuje od kupca do kupca, tako je tudi se tudi stopnja bolečine razlikuje med kupci. Le ta je lahko ekstremna ali zmerna.
Koristi kupca zajemajo rezultate in koristi, ki si jih kupec želi prejeti. Koristi zajemajo funkcionalno uporabnost, družbene koristi, pozitivne občutke ali prihranek v denarju. Razvrstimo jih lahko v štiri skupine:
- Zahtevane koristi. To so koristi brez katerih rešitev ne bi delovala. Npr. pametni telefon mora omogočati opravljanje klicev.
- Pričakovane koristi. Gre za relativno osnovne koristi, ki pričakujemo od rešitve, čeprav niso nujne. Npr. odkar je Apple oblikoval iPhone, pričakujemo, da bo telefon imel lep design in dobro izgledal.
- Želene koristi. Gre za koristi, ki gredo dlje od naših pričakovanj, a smo veseli, če smo jih lahko deležni. Npr. želimo si, da je naš pametni telefon povezan z ostalimi napravami.
- Nepričakovane koristi. Gre za koristi, ki presegajo naša pričakovanja in želje. Npr. zaslon na dotik - pred uvedbo zaslona na dotik pri Applu, nihče ni pomislil na to kot sestavni del pametnega telefona.
Podobno kot se stopanja bolečine razlikuje od kupca do kupca, tako imajo tudi koristi različen pomen pri kupcih – lahko so ključne ali pa zgolj »lepo je to imeti« (»essential« vs. »nice to have«).
Pri oblikovanju profila kupca je treba slediti naslednjim korakom:
- Izberite segment kupcev. Izberite segment kupcev, ki ga želite profilirati.
- Določite opravila kupca. Vprašajte se, kakšne naloge/aktivnosti želi opraviti vaš kupec. Vsako opravilo zapišite na en post-it listek.
- Določite bolečine kupca. Kakšne bolečine imajo vaši kupci? Navedite čim več bolečin, pri čemer vključite tudi ovire in tveganja.
- Določite koristi kupca. Kakšne rezultate in koristi želi vaš kupec doseči? Navedite čim več koristi.
- Razvrstite opravila, bolečine in koristi po pomembnosti glede na kupca. Razvrstite opravila, bolečine in koristi v stolpce, pri čemer naj bodo na vrhu stolpca najpomembnejša opravila, najbolj ekstremne bolečine in najbolje ključne koristi. Na dnu stolpca pa naj se nahajajo manj pomembna opravila, zmerne bolečine, »nice to have« koristi.
Najpogostejše napake pri izdelovanju profila kupca so naslednje:
- vključevanje več segmentov kupcev v en profil,
- zamenjava opravil z rezultati,
- osredotočanje zgolj na funkcionalna opravila in zanemarjanje družbenih in čustvenih, opravil,
- določanje opravil, bolečin in koristi iz vidika ponudbe vrednosti podjetja,
- identificiranje premajhnega števila opravil, bolečin in koristi.
- Preveč splošno opisovanje bolečin in koristi.
V nadaljevanju je predstavljen zemljevid vrednosti.
Zemljevid (ponudbe) vrednosti
Zemljevid vrednosti na strukturiran način prikazuje značilnosti specifične ponudbe vrednosti znotraj poslovnega modela podjetja. Ponudbo vrednosti razvrsti na izdelke in storitve, blažilce bolečine in ustvarjalce koristi. Cilj izdelave zemljevida vrednosti je eksplicitno opisati, kako izdelki in storitve podjetja ustvarjajo vrednost. Rezultat te aktivnosti je prikaz ponudbe vrednosti na eni strani.
Spodnja slika prikazuje tri elemente zemljevida vrednosti: 1) izdelki in storitve, 2) ustvarjalci koristi in 3) načini za lajšanje bolečine.
Slika 2: Zemljevid vrednosti
Vir: Osterwalder, Pigneur, Bernarda, Smith in Papadakos, 2014
Izdelki in storitve predstavljajo ponudbo podjetja. Gre za seznam vseh proizvodov in storitev, na katerih temelji ponudba vrednosti. Ta skupek izdelkov in storitev pomaga kupcu opraviti bodisi funkcionalna, družbena ali čustvena opravila oz. jim pomaga zadovoljiti osnovne potrebe. Izdelki in storitve sami po sebi še ne ustvarjajo vrednosti. Vrednost se ustvari, ko izdelki in storitve naslovijo opravila, bolečine in iskane koristi specifičnega ciljnega segmenta. Seznam izdelkov in koristi lahko zajema tudi podporne aktivnosti podjetja, ki kupca podpirajo pri opravljanju različnih vlog (vloga kupca – primerjava ponudbe, vloga soustvarjalca – oblikovanje izdelka, vloga prenosnika - odstranitev izdelka).
Ponudbo vrednosti sestavljajo štiri skupine izdelkov in storitev:
- Fizični/oprijemljivi (npr. proizvedeni izdelki)
- Neoprijemljivi (npr. avtorske pravice, poprodajne aktivnosti)
- Digitalni (npr. nalaganje glasbe, spletna priporočila)
- Finančni (npr. investicijski skladi, zavarovanja)
Pomembno se je zavedati, da nimajo vsi izdelki in storitve enakega pomena za kupca. Nekateri izdelki in storitve so ključni v ponudbi vrednosti, drugi so »lepo jih je imeti« (»essential« vs. »nice to have«).
Blažilci bolečine prikazujejo, kako izdelki in storitve podjetja lajšajo specifične bolečine kupcev. Nakazujejo, kako namerava podjetje odstraniti ali zmanjšati izbrane skrbi, ki obremenjujejo kupca med pred, med in po izvedbi določenega opravila oz. mu preprečujejo opraviti delo. Najboljše ponudbe vrednosti se osredotočajo zgolj na najpomembnejše bolečine kupca (ekstremne). Namesto, da naslovijo vse bolečine kupca, se raje osredotočijo na najpomembnejše in te odpravijo na najboljši način.
Podobno kot smo razvrstili bolečino od bolj pomembne do manj pomembne, lahko podjetje razvrsti blažilce bolečine glede njihov pomen za kupca (»essential« vs. »nice to have«).
Ustvarjalci koristi prikazujejo, kako izdelki in storitve podjetja ustvarja koristi za kupca. Nazorno prikazujejo, kako namerava podjetje oblikovati rešitve in koristi, ki jih kupci zahtevajo, pričakujejo ali želijo. Slednje se nanaša na funkcionalno uporabnost, družbene koristi, pozitivne občutke in prihranke v denarju. Z ustvarjalci koristi podjetje ne potrebuje nasloviti vseh identificiranih koristi iz profila kupca, temveč zgolj samo najpomembnejše za kupca oz. kjer se lahko izdelki in storitve podjetja diferencirajo od drugih (»essential« vs. »nice to have«).
Spodaj so predstavljeni zaporedni koraki za izdelavo zemljevida vrednosti:
- Navedite seznam izdelkov in storitev. Navedite vse izdelke in storitve v okviru vaše obstoječe ponudbe.
- Določite načine za lajšanje bolečine. Zapišite, kako vaši izdelki in storitve trenutno omagajo kupcem pri lajšanju bolečin z odstranjevanjem neželenih rezultatov, ovir ali tveganj. Uporabite en post-it listek za vsak način.
- Določite ustvarjalce koristi. Pojasnite, kako vaši izdelki in storitve trenutno ustvarjajo pričakovani ali želeni rezultat ter koristi za kupce. Uporabite en post-it listek za vsakega ustvarjalca koristi.
- Razvrstite po pomembnosti. Razvrstite izdelke, storitve, načine za lajšanje bolečine in ustvarjalce koristi glede na njihov pomen za kupca.
Najpogostejše napake pri izdelovanju zemljevida vrednosti so naslednje:
- naštevanje vseh izdelkov in storitev podjetja, namesto zgolj tistih, ki so vezani na specifičen segment kupcev,
- uvršanje izdelkov in storitev med blažilce bolečine in ustvarjalce koristi,
- določanje blažilcev bolečine in ustvarjalcev koristi, ki niso povezani z bolečino in koristmi ciljnega segmenta,
- (nerealno) prizadevati si, da podjetje naslovi vse kupčeve bolečine in koristi.
Kanvas ponudbe vrednosti
Skladnost med zemljevidom vrednosti in profilom kupca (slika 3) se doseže, ko je kupcev vznemirjen glede ponudbe podjetja, kar se zgodi, ko podjetje s ponudbo vrednosti naslavlja pomembna opravila, blaži ekstremne bolečine in ustvarja ključne koristi, ki so za kupca pomembne. Doseganje ravnovesja med obema deloma Kanvasa je izjemno zahtevna naloga in predstavlja osnovo oblikovanja ponudbe vrednosti v podjetju.
Slika 3: Kanvas ponudbe vrednosti
Vir: Osterwalder, Pigneur, Bernarda, Smith in Papadakos, 2014
Cilj ugotavljanja skladnosti med ponudbo vrednosti in profilom kupca je preveriti, ali podjetje dejansko naslavlja probleme, ki so pomembni za kupca. Rezultate tega procesa je povezanost proizvodov in storitev podjetja z opravili, bolečinami in koristmi kupca.
Pri ugotavljanju skladnosti je treba analizirati vse identificirane blažilce bolečine in ustvarjalce koristi (enega za drugim) in preveriti, če se ujemajo s predhodno identificiranimi opravili, bolečinami in koristmi kupca. Vsak element, ki se ujema s profilom kupca, ustrezno označimo. Če ujemanja med elementom in profilom ne najdemo, pomeni, da izbrani element ne prinaša vrednosti kupcu.
Poznamo tri vrste skladnosti:
- Ujemanje problema in rešitve. Slednje dosežemo, ko ugotovimo (in dokažemo), katera opravila, bolečine in koristi so za kupca pomembni. Ko podjetje oblikuje ponudbo, ki naslavlja točno te elemente, sta problem in rešitev skladni.
- Ujemanje rešitve in trga. Slednje dosežemo, ko naši izdelki/storitve, blažilci bolečine in ustvarjalci koristi dejansko ustvarjajo koristi za naše kupce in si utirajo pot na trgu.
- Ujemanje poslovnega modela. Ko imate potrditev, da lahko vaša ponudba vrednosti postane del dobičkonosnega poslovnega modela.