Ustanovil sem svoje podjetje, kako naprej? Odpri
Zadnja sprememba: 06.01.2015
Bančni račun
Na banki sklenemo pogodbo o vodenju transakcijskega računa in določimo, kdo lahko z njim razpolaga (podpisnik – zastopnik družbe in njegovi pooblaščenci).
Izdelamo štampiljko
Uporaba štampiljke v slovenskem pravnem redu ni obvezna. Če želi družba ali samostojni podjetnih izdelati štampiljko, to stori čim prej po ustanovitvi podjetja. Če družba posluje brez štampiljke, se to evidentira oziroma navede na mestu, ki je določeno za štampiljko.
Identifikacija za DDV - da ali ne?
Ali bo posamezen podjetnik ali pravna oseba pridobila identifikacijsko številko za DDV, je odvisno od pričakovanega obdavčljivega letnega prometa. Če davčni zavezanec pričakuje, da bo dosegel obdavčljivi letni promet, ki presega 25.000,00 EUR, poda zahtevo za pridobitev identifikacijske številke in obračunava DDV. Če tega praga ne doseže, pa je oproščen plačevanja DDV. Ne glede na to se lahko davčni zavezanec odloči za obračunavanje DDV v skladu s tem zakonom. Davčni zavezanec mora svojo izbiro vnaprej priglasiti pristojnemu davčnemu uradu in jo uporabljati najmanj 60 mesecev.
Identifikacijo opravimo elektronsko, preko portala e-davki, kjer izpolnimo Zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV.
Posebnosti pred začetkom opravljanja obrtnih dejavnosti
Na podlagi Obrtnega zakona za obrtno dejavnost veljajo naslednje značilnosti:
- gre za dejavnost ali proizvodnjo na podlagi individualnih naročil,
- dejavnost se opravlja le v majhnih serijah in serijska proizvodnja ne obsega pretežnega dela dejavnosti,
- pri delu se uporabljajo stroji, orodja in tehnične naprave ki nimajo značilnosti tekočih trakov ali avtomatiziranega delovnega procesa,
- dejavnost se opravlja trajno.
Tudi družba lahko opravlja dejavnost na obrtni način.
Obrtne dejavnosti so dejavnosti, ki so v Uredbi o določitvi obrtnih dejavnosti in obrti podobnih dejavnosti opredeljene kot:
1.) Dejavnosti, za katere je potrebna ustrezna poklicna usposobljenost
Pravica do opravljanja tiste obrtne dejavnosti, za katere je zahtevana ustrezna poklicna usposobljenost, se pridobi na podlagi obrtnega dovoljenja, ki ga izda Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, in vpisa v obrtni register. Te dejavnosti so določene z Uredbo o določitvi obrtnih dejavnosti in obrti podobni dejavnosti.
Obrtno dovoljenje lahko pridobi gospodarska družba, če zaposluje vsaj eno osebo ali ima vsaj enega družbenika, ki izpolnjuje enega od pogojev za pridobitev obrtnega dovoljena:
- srednja poklicna izobrazba ustrezne smeri,
- srednja strokovna izobrazba ustrezne smeri,
- ustrezen mojstrski naziv,
- ustrezna nacionalna poklicna kvalifikacija,
- višja strokovna izobrazba ustrezne smeri,
- visoka strokovna izobrazba ustrezne smeri.
Če taka oseba začasno ali trajno zapusti družbo, ga je družba dolžna nadomestiti v roku 6 mesecev, sicer ji Obrtno-podjetniška zbornica odvzame obrtno dovoljenje in jo izpiše iz obrtnega registra. V času odsotnosti take osebe mora družba tudi prenehati z opravljanjem obrtne dejavnosti.
Če je oseba odsotna iz upravičenega razloga več kot 6 mesecev, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije pravni osebi dovoli prekinitev dejavnosti za čas 1 leta.
2.) Dejavnosti, za katere ni potrebna ustrezna poklicna usposobljenost
Za obrtne dejavnosti, za katere ni predpisana poklicna usposobljenost, se stranki po uradni dolžnosti izda sklep o vpisu v obrtni register.
3.) Obrti podobna dejavnost
Obrti podobna dejavnost je tista dejavnost, ki je tradicionalno povezana z obrtjo kot glavno dejavnostjo in jo kot glavno dejavnost trajno opravljajo gospodarske družbe, ki spadajo med majhne družbe.
Pravico do opravljanja obrti podobne dejavnosti se pridobi z vpisom v obrtni register. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije opravi vpis v obrtni register po uradni dolžnosti na podlagi obvestila upravljavca poslovnega registra (AJPES).
Tak način velja za vse mikro in majhne družbe ter samostojne podjetnike posameznike, ki imajo v poslovnem registru kot glavno dejavnost opredeljeno obrti podobno dejavnost.
Če se dejavnost opravlja v večjem obsegu, je treba pregledati določbe področne/ panožne zakonodaje, ali se za opravljanje določene proizvodnje zahtevajo posebna dovoljena.
Pridobitev obrtnega dovoljenja
Vloga za izdajo obrtnega dovoljenja se vloži pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, na enotni vstopni točki VEM – vse na enem mestu ali preko portala e-uprava.
Posebnosti za določene panoge
Informacije o ostalih morebitnih omejitvah in pogojih za opravljanje posamezne dejavnosti pridobi oseba, ki je ustanovila podjetje, pri AJPES-u.
OBRTNE DEJAVNOSTI
Na podlagi 2. člena zakona št. 443/85 je za vpis v razvid obrtnikov v poslovnem registru podjetnik obrtnik oseba, ki kot lastnik obrtnega podjetja v njem osebno, poklicno, v svojem imenu in v pretežni meri z osebnim, tudi ročnim, delom opravlja proizvodno dejavnost in pri tem prevzema polno odgovornost za vsa bremena in tveganja, ki izhajajo iz opravljanja dejavnosti.
Obrtnik je tisti, ki v pretežni meri proizvaja, izdeluje, gradi in predeluje, popravlja, obdeluje in vzdržuje, izpopolnjuje ter opravlja storitve. Nadaljnji pogoj je pretežno osebno in poklicno delo obrtnika ter obrt kot pretežna dejavnost, pri tem pa mu lahko pomagajo družinski člani, opredeljeni v 230bis. členu civilnega zakonika, družbeniki in zaposleni, pod pogojem, da pretežni vložek dela v obrtnem podjetju prevladuje nad vlogo kapitala.
Obrtne družbe so lahko ustanovljene:
- kot zadružne družbe, majhne zadružne družbe, družbe z neomejeno odgovornostjo, pod pogojem, da večina družbenikov oz. eden od družbenikov, če sta družbenika dva, izpolnjuje pogoje za podjetnika obrtnika;
- kot komanditna družba, pod pogojem, da vsak komplementar izpolnjuje pogoje za obrtnika in ni edini družbenik družbe z omejeno odgovornostjo ali komplementar druge komanditne družbe;
- kot družba z omejeno odgovornostjo z enim samim družbenikom, pod pogojem, da ta izpolnjuje pogoje za obrtnika;
- kot družba z omejeno odgovornostjo z več družbeniki, pod pogojem, da večina družbenikov oz. eden od družbenikov, če sta družbenika dva, izpolnjuje pogoje za obrtnika, in da imajo družbeniki obrtniki večino v organih odločanja ter da deleži teh družbenikov tvorijo večino družbenega kapitala;
Dežele na podlagi zakona št. 443/85 sprejmejo neposredne ukrepe za varstvo in razvoj obrti ter vrednotenje lokalne, umetniške in tradicionalne obrtne proizvodnje, zlasti pa poskrbijo za olajševanje dostopa do kreditov, tehnično pomoč, uporabne raziskave, poklicno usposabljanje, gospodarsko povezovanje, oblikovanje obrtnih okolij in olajšave za izvoz.