Na kaj moramo biti pozorni pri oblikovanju cene? Odpri
Zadnja sprememba: 15.01.2020
Ko se odločamo o tem, kako bomo oblikovali našo ceno, moramo najprej vedeti, katere cilje želimo doseči. Ti so lahko cilj preživetja (preživetje je najbolj pomembno, tudi bolj kot dobiček), cilj maksimalnega tekočega dobička (ko analiziramo povpraševanje in stroške, izberemo tako ceno, da bo maksimalni dobiček), cilj maksimalnih prihodkov od prodaje (tudi tu moramo znati oceniti povpraševanje), cilj maksimalne rasti prodaje (določimo ceno, da prodremo na trg v čim večji meri), cilj maksimalnega pobiranja smetane (ko imamo nove izdelke ali storitve, si lahko privoščimo visoke cene, obstaja segment kupcev, ki bo ne glede na ceno želel kupiti nov izdelek ali storitev na trgu) ali nazadnje cilj vodstva v kakovosti izdelka (ceno oblikujemo glede na kakovost, tako, da je postavimo višjo ceno za bolj kakovostne izdelke ali storitve).
Seveda pa na oblikovanje cene izdelkov in storitev vplivajo številne okoliščine. Pomembno je recimo, kolikšno korist imajo naši kupci od našega izdelka oz. storitve in kolikšna je konkurenca na trgu. Včasih na ceno vpliva zakonodaja, na katero mi ne moremo vplivati.
Pri izbiri končne cene ne smemo zanemariti pomen psihološkega oblikovanja cen. Običajno pa se odločimo za enega od naslednjih pristopov:
- Oblikovanje cene na osnovi stroškov (višina stroškov predstavlja mejo, pod katero ne smemo s tržno ceno).
- Oblikovanje cene na osnovi povpraševanja (tu moramo temeljito raziskati trg, predvsem konkurenco, da ugotovimo, koliko sploh so kupci pripravljeni plačati).
- Oblikovanje cen na osnovi stroškov z upoštevanjem povpraševanja (najboljši pristop, saj upoštevamo stroške in dejanske razmere na trgu).
Vir: Devetak, G. 2000. Temelji trženja in trženjska zasnova podjetja. Koper, Visoka šola za management.