Pravni subjekti na področju varnosti pri delu Odpri
Zadnja sprememba: 06.01.2015
Italijanska zakonodaja opredeljuje nekatere osebe v podjetju, ki imajo določene dolžnosti s področja varnosti pri delu. Te osebe so:
a) Delodajalec
Za namene varnosti pri delu je delodajalec nosilec delovnega razmerja z delavcem ali subjekt, ki je glede na vrsto in obliko organizacije, v kateri delavec opravlja svojo dejavnost, odgovoren za samo organizacijo ali za proizvodno enoto, saj sprejema odločitve in je pristojen za odločanje glede porabe sredstev.
Delodajalec mora predvsem:
- opraviti oceno vseh tveganj in izdelati ustrezen dokument (te dolžnosti ne sme poveriti nikomur)
- imenovati odgovornega za varnost pri delu (te dolžnosti ne sme poveriti nikomur)
- sprejeti vse preventivne in varnostne ukrepe ter izvesti načrt o izboljšavah in o doseganju ciljev;
- imenovati, izobraziti in usposobiti delavce, ki so določeni za vodenje izrednih razmer in prve pomoči;
- zagotoviti delavcem osebno varovalno opremo (O.V.O.);
- izpolniti splošne obveznosti glede informiranja, izobraževanja in usposabljanja.
b) Zadolženi za varnost – poverjeni upravitelj
Oseba, ki zaradi svojih strokovnih kompetenc in v mejah hierarhičnih in funkcionalnih oblasti, ki so primerne glede na poverjeno nalogo, nadzoruje delo in zagotavlja izvajanje prejetih direktiv, tako da preverja, ali delavci pravilno izvajajo prejeta navodila. Poverjeni upravitelj ima funkcionalno pristojnost za dajanje pobud.
Glavne obveznosti zadolženega za varnost:
Glede na svoje pristojnosti in sposobnosti morajo zadolženi za varnost:
- nadzorovati delavce ter preverjati, ali ti spoštujejo zakonske predpise in interna pravila podjetja s področja varnosti in zdravja pri delu;
- skrbeti, da samo delavci, ki so dobili primerna navodila, dostopajo v kraje, kjer so izpostavljeni hudemu in specifičnemu tveganju;
- nemudoma obvestiti delodajalca ali vodilnega delavca o pomanjkljivostih sredstev za delo, opreme in osebne varovalne opreme.
c) Delavec z direktivnimi pristojnostmi
To je posameznik, ki zaradi svojih strokovnih kompetenc in v mejah hierarhičnih in funkcionalnih oblasti, ki so primerne glede na poverjeno nalogo, izvaja navodila delodajalca, pri čemer organizira delo in ga nadzoruje. Njegove pristojnosti so podobne pristojnostim delodajalca.
Za srednja in mala podjetja navzočnost vodilnega delavca ni obvezna.
d) Odgovorni za službo za preventivo in varnost pred tveganji
Delodajalec mora vedno imenovati odgovornega za preventivo in varnost, ki se v italijanski zakonodaji imenuje odgovorni za službo za preventivo in varnost (responsabile del servizio di prevenzione e protezione RSPP).
Služba za preventivo in varnost nudi tehnično podporo delodajalcu pri vsem, kar zadeva varnost pri delu.
Delodajalec ima sledeče možnosti:
1) sam prevzame vlogo odgovornega za preventivo in varnost (RSPP), če zakon to dovoljuje, na primer v industrijskih in obrtnih podjetjih, ki zaposlujejo do 30 delavcev in ki ne spadajo v kategorijo podjetij z izredno visoko stopnjo tveganja za nezgodo.
V tem primeru so obveznosti glede izobraževanja sledeče:
- podjetja, ki imajo “Visoko tveganje” – 48-urni tečaj (Vsakih pet let 14-urno izpopolnjevanje)
- podjetja, ki imajo “ Srednje tveganje” ” –32-urni tečaj (Vsakih pet let 10-urno izpopolnjevanje)
- podjetja, ki imajo “ Nizko tveganje” – 16-urni tečaj (Vsakih pet let 6-urno izpopolnjevanje)
2) imenuje drugo osebo v podjetju (delavca, družbenika, itd.):
3) imenuje zunanjo osebo
Če delodajalec ne prevzame sam vloge odgovornega za preventivo in varnost, so obveznosti ostalih subjektov glede izobraževanja večje.
Odgovorni za preventivo in varnost lahko imenuje enega ali več zadolženih za službo za preventivo in varnost (A.S.P.P.), ki morajo tudi biti ustrezno usposobljeni.
Odgovorni za preventivo in varnost mora:
- ugotoviti, kateri so dejavniki tveganja, in določiti ukrepe za varno in zdravo delovno okolje
- sodelovati pri oceni tveganj, ugotoviti preventivne in varstvene ukrepe in načine nadzora izvajanja teh ukrepov
- predlagati programe informiranja in izobraževanja delavcev
- nuditi informacije glede splošnih in specifičnih tveganj, preventivnih in varstvenih ukrepov ter postopkov v sili
- sodelovati pri posvetovanjih na temo varnosti in zdravja pri delu ter na periodičnih sestankih
e) Pooblaščeni zdravnik
Za podjetja, v katerih so prisotna posebna tveganja, mora delodajalec imenovati pooblaščenega zdravnika, specialista za delo.
Pooblaščeni zdravnik sodeluje z delodajalcem pri pripravi ocene tveganj, izvaja zdravstveni nadzor in izpolnjuje vse ostale dolžnosti, ki jih določa zakon.
Pooblaščeni zdravnik še posebej:
- sodeluje pri pripravi ocene tveganj;
- izvaja zdravstveni nadzor skladno z vsemi zakonskimi določili (zdravstveni pregled delavca pred zaposlitvijo, preventivne, periodične in izredne zdravstvene preglede, pregled delavca, ko se vrne v službo, pregled ob prenehanju delovnega razmerja);
- izrazi mnenje o usposobljenosti za posebno delovno mesto: hrani zdravstvene kartoteke skladno z deontološkimi pravili in zakonom o varstvu osebnih podatkov;
- izvede letno inšpekcijo delovnih prostorov;
- izvaja dejavnosti osveščanja delavcev;
- sodeluje pri periodičnem sestanku službe za preventivo in varnost;
- sodeluje pri izvajanju predpisov prve pomoči v podjetju;
f) Delavec
Delavec je oseba, ki ne glede na vrsto pogodbe o zaposlitvi, opravlja dejavnost v sklopu organizacije delodajalca v javnem ali zasebnem sektorju, proti plačilu ali ne.
Za namene zakonodaje o varnosti pri delu je delavec tudi družbenik, ki dela v zadrugi ali v družbi , tudi če le-ta ni uradna , soudeleženi član podjetja ("associato in partecipazione") in vajenec.
Delavci morajo:
- skrbeti za svojo varnost in za varnost drugih, iti na zdravstvene preglede, pripomoči k izpolnjevanju dolžnosti na področju varnosti pri delu, udeleževati se morajo programov izobraževanja in usposabljanja, ki jih organizira delodajalec
- slediti pravilom in navodilom glede opreme za osebno in skupinsko zaščito in pravilno uporabljati sredstva za delo, nevarne snovi in pripravke, prevozna sredstva, varnostno opremo in O.V.O.
- nemudoma javiti pomanjkljivosti sredstev, varnostne opreme in O.V.O. in vsakršno morebitno nevarnost, takoj ukrepati v sili in o tem obvestiti predstavnika delavcev za varnost pri delu
- delavci ne smejo brez dovoljenja odstraniti ali spreminjati varnostne opreme ali opreme za obveščanje in nadzor ter ne smejo na lastno pobudo izvajati operacij ali manevrov, ki niso v njihovi pristojnosti ali ki bi lahko negativno vplivali na njihovo varnost ali na varnost drugih delavcev.
- delavci morajo nositi razpoznavno izkaznico v primeru izvajanja del na gradbiščih, tudi kot podizvajalci.
g) Predstavnik delavcev za zdravje in varnost pri delu (RLS)
Je oseba, ki je bila imenovana ali izvoljena, da zastopa delavce na področju zdravja in varnosti pri delu.
Pristojnosti predstavnika delavcev za zdravje in varnosti pri delu:
- Predstavnik delavcev za zdravje in varnost pri delu ima dostop do delovnih prostorov, spodbuja pripravo, izbiro in izvajanje preventivnih ukrepov, ki so primerni za varovanje zdravja in telesne integritete delavcev, pripravlja predloge o preventivnih ukrepih ter odgovornega v podjetju obvešča o ugotovljenih tveganjih.
- Predstavnik delavcev na prošnjo izrazi svoje mnenje o oceni tveganj, o določitvi, programiranju, izvajanju ter preverjanju preventivnih ukrepov, o izobraževanju, imenovanju odgovornega za varnost ter zadolženega za varnost, poleg tega pa sodeluje pri periodičnih sestankih.
- Predstavnik delavcev prejema informacije in dokumentacijo iz podjetja glede ocene tveganj in preventivnih ukrepov za nezgode in poklicne bolezni, poleg tega pa prejema informacije s strani nadzornih služb.
h) Območni predstavnik za varnost (RLST)
Območni predstavnik delavcev za varnost se izbere v sklopu bilateralnih dogovorov in paritetnih organov za več podjetij, ki delujejo na istem območju, ki navadno zaposlujejo do petnajst delavcev. Funkcija območnega predstavnika delavcev za varnost ni združljiva z drugimi operativnimi sindikalnimi funkcijami.
Za območnega predstavnika delavcev za varnost (RLST) ne more biti izbran nekdo, ki že opravlja funkcijo predstavnika delavcev v podjetju.
Območni predstavnik delavcev za varnost:
- ima pristojnosti predstavnika delavcev za varnost v podjetjih, ki spadajo v zadevno območje;
- dostopa v delovne prostore s predhodnim obvestilom in na način, ki ga določajo kolektivne pogodbe na ravni države, združenj ali poklicnih združenj, razen v primeru hude nezgode, ko mora to predhodno javiti skupnemu organu;
- če mu podjetje ne dovoli dostopa, skladno s predpisi to sporoči skupnemu organu ali, če tega ni, nadzornemu organu, ki ima krajevno pristojnost;
- paritetni organ sporoči podjetjem in zainteresiranim delavcem ime območnega predstavnika delavcev za varnost;
- Imenovanje predstavnika delavcev za varnost na ozemlju predstavlja strošek za podjetje.