Ker subjekt tveganega kapitala (tisti, ki vloži v podjetje) s svojo naložbo po definiciji veliko tvega, tudi pričakuje veliko v zameno, poleg tega pa ima tudi določene zahteve. Prva zahteva tveganega kapitalista je delno lastništvo podjetja. Ta zahteva na prvi pogled za podjetnika ni videti problematična. Vendar, če upoštevamo, da bo ta delež čez nekaj let, ko podjetje izpolni svoj potencial, vreden precej več, kot je bila vredna prvotna naložba tveganega kapitalista, vidimo, da je delitev lastništva v resnici veliko žrtvovanje in odrekanje. S tem bomo izgubili precej več, kot če bi si kapital na primer preprosto izposodili (seveda je pri tem jasno, da preprosta izposoja v določenih primerih ne pride v poštev, zaradi česar se podjetnik sploh odloči za tvegani kapital).
Druga temeljna zahteva tveganega kapitalista pa je določen nadzor nad upravljanjem podjetja. Za podjetnika je gotovo ravno nadzor nad podjetjem element, zaradi katerega se je sploh odločil za tovrstno dejavnost. Popolna avtonomija je eden najpomembnejših, če ne celo najpomembnejši razlog, zakaj nekdo postane podjetnik. Denarna posojila oziroma krediti ponavadi omogočajo podjetniku, da to avtonomijo obdrži. Tvegani kapital pa del kontrole prevzame nase zaradi bojazni, da ne bi podjetnik s slabimi potezami uničil obetajočega posla. Včasih je torej bolje obiti zunanjo finančno naložbo in raje počasi graditi podjetje iz lastnih virov, saj tako v popolnosti ohraniš avtonomijo nad svojim delom, pa tudi nad sadovi. Kljub zgoraj povedanemu pa tvegani kapital postaja zelo razširjena oblika naložb in pridobivanja kapitala v svetu.
Tvegani kapital pa se v nekaterih primerih vendarle splača. Ta vrsta kapitala je primerna, če začenjate novo podjetje, ki potrebuje veliko naložbo v obliki nepremičnin, posesti, strojne mehanizacije itd. Nadalje je tvegani kapital dobra opcija, če poleg kapitala potrebujete tudi strokovno pomoč pri vodenju posla. Tvegani kapitalist vam ponavadi lahko priskrbi zaledje strokovnjakov, ki se odlično spoznajo na vaš posel in vam ga pomagajo razširiti. Če se odločite za razvoj podjetja skupaj s tveganim kapitalistom, morate svoj dobiček tudi deliti s kapitalistom, vendar vedite, da bo vaš dobiček v primeru pomoči strokovnjakov precej višji, kot bi bil, če dobička ne bi bilo potrebno deliti in se podjetje ne bi močno razvilo. Povedano preprosteje: bolje je biti lastnik 10 odstotkov 100 milijonov evrov vrednega podjetja, kakor lastnik 100 odstotkov 1 milijon vrednega podjetja. Če vrednost vašega podjetja zaradi investicije naraste za stokrat, vaš delež v podjetju pa se zmanjša za desetkrat, potem se je vseeno modro obrniti po pomoč na tveganega kapitalista.
Prednosti financiranja podjetja s kapitalom skladov tveganega kapitala
Sklad tveganega kapitala
|
Dolgoročna posojila
|
Srednjeročno/dolgoročno financiranje.
|
Dolgoročno financiranje.
|
Kapitalski dobiček je realiziran z izhodom.
|
Cena posojila so obresti, ki se glede na ponudbo in povpraševanje določajo na trgu.
|
Predstavlja trdno kapitalsko osnovo za dosego prihodnje rasti in razvoja podjetja.
|
Koristen vir financiranja, le če ima podjetje pozitiven denarni tok.
|
Povračilo tveganemu kapitalistu je odvisno od uspešnosti podjetja.
|
Zahteva pozitiven denarni tok za odplačevanje posojila.
|
Če gre podjetje v stečaj, tvegani kapitalist poplača svoja sredstva iz tečajne mase, vendar šele po poplačilu obveznosti drugim upnikom.
|
Uspeh podjetja je odvisen od njegove kontinuitete, da odplačuje posojilo.
|
Če podjetje zaide v težave, bo tvegani kapitalist lahko s svojim znanjem in možnostmi prispeval k izboljšanju poslovanja podjetja.
|
V primeru neuspeha ima posojilodajalec prvi pravico do premoženja podjetja.
|
Tvegani kapitalist je poslovni partner, ki si s podjetnikom deli tako tveganje kot tudi dobiček.
|
Če podjetje zaide v težave, lahko posojilodajalec zahteva stečaj podjetja in poplačilo svojega dolga.
|
Viri:
http://www.mladipodjetnik.si
Gulja, S., 2006. Skladi tveganega kapitala kot vir financiranja podjetij. Ekonomska fakulteta. Ljubljana