Start-up podjetje je po formalni definiciji začasna entiteta, ki razvija nov inovativen produkt v negotovih okoliščinah, s ciljem, da najde ponovljiv in skalabilen poslovni model. Za razliko od že uveljavljenih podjetij in organizacij, start-up podjetje še ni v fazi izvršnosti, temveč v fazi iskanja »product-market-fit«-a in ustreznega poslovnega modela.
Start-up podjetje je novonastalo podjetje, namen katerega je razvoj novega, običajno inovativnega proizvoda ali storitve v negotovih okoliščinah. Običajno ima zato velik potencial za rast, saj povprečni podjetnik z visokim potencialom ustvari kar 3-krat več delovnih mest kot podjetnik s srednjim potencialom in kar 15-krat več delovnih mest kot podjetnik z nizkim potencialom. Tretjina dinamike gospodarske rast držav se pojasni z dinamiko start-up podjetništva. Vendar pa ta podjetja potrebujejo primerno razvit start-up ekosistem.
Če start-up zadovoljuje tudi novo potrebo, ki je prisotna v širšem območju ali celo globalno, ima tudi velik potencial za rast. Start-up podjetništvo je ključno zaradi inovacij, novih delovnih mest in gospodarske rasti ter vnašanja konkurenčne dinamike v poslovno okolje. Za takšna podjetja pa je značilno, da v začetku testirajo različne možne poslovne modele, da bi našli pravega. Za to pa potrebujejo primerno razvit podporni start-up ekosistem.
Vitki štartnik (angl. lean startup) je metoda za razvoj podjetja in izdelkov, ki jo je prvič predlagal Erik Ries leta 2011. Vitki štartnik zagotavlja znanstveni pristop k ustvarjanju in upravljanju štartnikov in k hitrejšemu procesu lansiranja produktov k strankam. Metoda vitkega štartnika uči, kako voditi štartnik – kako ga upravljati oziroma usmerjati, kdaj se obrniti, kdaj vztrajati in rasti v poslu z največjim pospeševanjem. To je načelen pristop k razvoju novih izdelkov.
Veliko štartnikov začne z idejo za izdelek, za katerega mislijo, da ga ljudje želijo. Nato preživijo mesece, včasih leta, ob izpopolnjevanju tega izdelka brez, da bi izdelek pokazali, četudi v osnovni obliki, svojim bodočim kupcem. Ko ne dosežejo velikega zanimanja strank, je to pogosto zato, ker niso nikoli govorili z bodočimi kupci in ugotovili, ali jim je izdelek sploh zanimiv. Ko kupci končno komunicirajo skozi njihovo nezavzetostjo in jim ni mar za idejo, štartnik ne uspe.