Ko smo našli pravi razpis za nas, je treba pozorno prebrati razpisno dokumentacijo, kjer so navedeni pogoji za prijavo na razpis, upravičeni prijavitelji in stroški, delež sofinanciranja oziroma subvencije ter ostale pomembne informacije. Za morebitna vprašanja glede razpisa je vselej navedena kontaktna točka, ki ji lahko postavimo dodatna vprašanja v primeru nejasnosti.
Če ugotovimo, da smo upravičeni do prijave na razpis, se seznanimo s prijavnim obrazcem in dokumenti, ki jih moramo priložiti k prijavi na razpis. Zahtevnost izpolnjevanja prijavnega obrazca variira od razpisa do razpisa. Pri zahtevnejših razpisih, na katerih lahko pridobimo višjo vsoto nepovratnih sredstev, je izpolnjevanje prijave zahtevnejše kot pri razpisih, na katerih kandidiramo za manjšo vsoto denarja. Zahtevnost prijave pa je poleg tega odvisna še od same narave projekta, ki ga prijavljamo, in zahtev posameznega razpisa. Pri razvojnih projektih podjetja se praviloma kot priloga prijavi zahteva poslovni načrt ali pa je potrebno projekt zelo natančno opisati in ovrednotiti v sami prijavi.
Če ugotovite, da sami ne boste zmogli pripraviti in izpolniti prijave na razpis, se lahko za pomoč obrnete na katero izmed podpornih institucij, ki vam lahko pri tem pomaga oziroma vam pripravi kar celotno prijavo (podjetniški centri, regionalne razvojne agencije, svetovalna podjetja ...).
Pomembno je vedeti, da so razpisi praviloma odprti za prijave zgolj kakšen mesec dni in da časa za prijavo ni veliko, še posebno, če razpisa nismo pravočasno opazili. Da bi se izognili časovni stiski pri prijav, je treba o razvojnih projektih, ki jih želimo prijaviti na razpise, razmišljati in jih pripravljati vnaprej. Pregled starejših razpisnih dokumentacij, pogovor s kontaktno točko posameznega razpisa in podjetniškim svetovalcem še preden je določen razpis objavljen, vam lahko bistveno olajša prijavo na razpis ter poveča možnosti uspeha na razpisu.