S katerimi davki se soočam kot podjetnik? Odpri
Zadnja sprememba: 06.01.2015
V Sloveniji – tako kot v večini drugih držav – ločujemo dve vrsti prihodkov države, ko govorimo o t.i. »obdavčenju«, in sicer davčne in nedavčne prihodke. Davčne prihodke nadalje delimo na davke in prispevke, pri čemer je oboje oblika »prisilnih dajatev«. Nadalje, če pri davkih ni neke neposredne koristnosti posameznika ali pravne osebe, ki davke plačuje, pa gre pri prispevkih za »plačevanje« nekega obsega pravic (npr. zdravstveno zavarovanje). Po drugi strani pa gre pri nedavčnih prihodkih za različne oblike taks in pristojbin, ki predstavljajo plačilo za izbrane storitve javnega sektorja (sem sicer spadajo tudi sredstva od prodaje državnega premoženja, dobička od javnih podjetij, kjer je vsebina drugačna…). Nedavčni prihodki predstavljajo le manjši del javne blagajne.
Podjetja se v Sloveniji soočajo z raznovrstnimi davki in prispevki, med njimi so najpomembnejši naslednji (več o posameznih vrstah davka je napisano v razdelkih "Kaj pomenijo posamezne kategorije davkov? " in "Davki in prispevki"):
- davek na dodano vrednost (DDV),
- dohodnina,
- prispevek za socialno varnosti (tj. za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno zavarovanje, zaposlovanje in za porodniška nadomestila),
- davek od dohodka pravnih oseb,
- trošarine,
- davek od prometa zavarovalnih storitev,
- uvozne dajatve,
- davek od iger na srečo.
Katerim vrstam davka je podjetnik dejansko podvržen, je odvisno od dejavnosti podjetja in organizacijske oblike, največkrat pa so podjetniki podvrženi vsaj prvim trem zgoraj omenjenim skupinam in tudi četrti, če je podjetje organizirano v obliki kapitalske družbe (d. o. o., d. d. idr.).
Pri tem je smiselno definirati še nekaj osnovnih pojmov, ki se pojavljajo pri obdavčenju. Davčni zavezanec je fizična ali pravna oseba, ki ji davčni predpisi nalagajo plačilo davka. Davčni zavezanec ni vedno tudi plačnik davka; to je namreč tista (pravna ali fizična) oseba, ki dejansko plača davek. (Pri obračunu dohodnine je davčni zavezanec dejansko zaposleni, plačnik davka pa je pravna oseba ali samostojni podjetnik, kjer zaposleni prejema plačo.)
Davek po odbitku (ang. withholding tax) pomeni, da se davek odtegne ob izplačilih dohodka (plač, kapitalskih prejemkov, t.j. dividend). Razlog za to je dejstvo, da je davek najlažje pobrati ob viru dohodka in takoj.
Včasih ločujemo tudi t.i. neposredne in posredne davke. Za neposredne davke se pričakuje, da bo njihovo breme nosil davčni zavezanec, medtem ko se za posredne davke pričakuje, da bremena ne bo nosil davčni zavezanec, ampak nekdo drug (npr. kupec končnega izdelka pri DDV).
Neposredni davki so davki, ki so neposredno odvisni od bogastva, ko slednje že obstaja v obliki dobrine (npr. premoženje), ali ko se slednje proizvede s storitvijo ali uslugo (npr. dohodek). Neposredni davki se ne prenesejo, to pomeni, da bremenijo samo davčnega zavezanca (npr. davki od dohodka ali od premoženja), zato ne vplivajo na cene proizvodov ali na dejavnike določanja cen – ne ustvarjajo torej razlike med neto ceno, ki jo plača proizvajalec in ceno, ki jo plača kupec končnega izdelka. V Italiji spadajo v to kategorijo sledeči davki:
- Davek od dohodka fizičnih oseb (IRPEF),
- Davek od dohodka družb (IRES),
- Deželni davek od proizvodnih dejavnosti (IRAP),
- Davek na nepremičnine (IMU).
Posredni davki pa so davki, ki bremenijo bogastvo, v trenutku, ko se slednje prenese (npr. prodaja dobrine) ali se koristi (npr. koristenje storitve ali usluge): posredni davki se potemtakem prenašajo od davčnega zavezanca na druge subjekte. Tovrstni davki lahko povzročijo razliko med čisto ceno za proizvajalca in ceno, ki jo plača kupec končnega izdelka, ter bremenijo bogastvo v trenutku, ko se slednje neposredno pojavi ali ko se koristi ali prenese. Zaradi tega govorimo v Italiji o davkih na potrošnjo (npr. DDV) ali na promet (npr. davek na promet nepremičnin). Med posredne davke prištevamo:
- Registrski davek,
- Trošarina,
- Hipotekarni davek,
- Katastrski davek,
- Davek za kolek,
- Davek na oglaševanje,
- Davek na dediščine in darila,
- Davek na zavarovanja,
- Davek na dodano vrednost (DDV),
- Davek na porabo in proizvodnjo,
- Davek na zabavo.