Plača Odpri
Zadnja sprememba: 06.01.2015
Plačilo za delo po pogodbi z zaposlitvi je sestavljeno iz plače, ki mora biti vedno v denarni obliki.
Plača je sestavljena iz:
- osnovne plače: fiksni del plače, ki je določen glede na zahtevnost dela (v kolektivnih pogodbah so to t.i. izhodiščne plače);
- dela plače za delovno ali poslovno uspešnost: variabilni del plače, ki se določi glede na uspešnost zaposlenega oziroma podjetja;
- dodatkov za posebne pogoje dela: dodatki za nočno delo, nadurno delo, delo v nedeljo, delo na praznike in dela proste dneve po zakonu (s kolektivno pogodbo se lahko določijo tudi dodatki za posebne obremenitve pri delu, neugodne vplive okolja in nevarnosti pri delu);
- dodatek za delovno dobo: višina dodatka se določi s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti (v večini primerov znaša 0,5 % od osnovne plače za vsako dopolnjeno leto delovne dobe);
- povračilo stroškov v zvezi z delom (prehrana, prevoz na in z dela, stroški za opravljanje določenih nalog, stroški službene poti, terenski dodatek, jubilejne nagrade, odpravnina ob upokojitvi, solidarnostna pomoč): samostojen del plače, ki ni vključen v plačilo za delo in s tem v osnovo za odmero davka in socialnih prispevkov.
Plača se plačuje za plačilna obdobja, ki ne smejo biti daljša od enega meseca. Plača se izplača najkasneje 18 dni po preteku plačilnega obdobja.
Plača ne sme biti nižja od zakonsko določene minimalne plače (glejte Zakon o minimalni plači), ki jo lahko prejema delavec za delo za polni delovni čas. Minimalna plača je določena z nominalnim zneskom in se enkrat letno usklajuje najmanj z rastjo cen življenjskih potrebščin. Višina minimalne plače je objavljena na spletnem naslovu: http://www.durs.gov.si/si/aktualno/minimalna_in_zajamcena_placa/minimalna_placa_po_mesecih/.
Plača pomeni plačilo za dejavnost, ki jo je delavec v odvisnem delovnem razmerju opravil (2094. čl. ita. Civ. zak.). Skladno z ustavnim načelom, opredeljenem v 36. čl. Ustave, ima delavec pravico do plačila, ki je sorazmerno s količino in kakovostjo opravljenega dela in ki je v vsakem primeru zadostno, da imata delavec in njegova družina zagotovljeno svobodno in dostojanstveno življenje.
Minimalna plača ni zakonsko določena, vendar na podlagi sodne prakse se je skladno z omenjenim ustavnim načelom izoblikovalo stališče, da ne sme biti nižja od tiste, ki se določi s kolektivno pogodbo.
Plača je sestavljena iz fiksnega in variabilnega dela. Fiksni sestavni deli plače so osnovna plača, dodatki za življenjske stroške (indennità di contingenza), pavšalni ločeni dodatek za uskladitev z rastjo cen (elemento distinto della retribuzione E.D.R.), dodatni elementi, kakršni so dodatek k osnovni plači, določeni s kolektivno pogodbo (superminimo), in razna denarna nadomestila. Variabilni del pa zajema zvišane stopnje plačil za nadure, nočno delo in delo ob koncu tedna.
Poleg tega pripadajo delavcu dodatki za delovno dobo, ki se mu izplačujejo, ko je pri istem delodajalcu zaposlen dalj časa.
Skladno z zakonom in s kolektivnimi pogodbami mora delavec dobiti izplačano plačilo za delo vsak mesec, lahko pa se tudi drugače določi. V vsakem primeru lahko kolektivne pogodbe določajo rok, do katerega mora delavec dobiti izplačano plačo.