Kakšen je cikel rasti novega podjetja (faze rasti)? Odpri
Zadnja sprememba: 13.01.2020
V začetni fazi iščemo in razvijamo pravo idejo, pišemo poslovni načrt in ga dopolnjujemo, privabljamo prave ljudi, da se nam pridružijo pri realizaciji naše ideje. Razvoj poslovne ideje in pisanje poslovnega načrta je kreativen proces, zato to fazo poimenujemo tudi faza kreativnosti. Kreativnost se izraža na več nivojih, od tega, da se intenzivno zbirajo primarne in sekundarne informacije, do tega da našo idejo s ključnimi ljudmi razvijamo ob vrčku piva v bližnjem pubu. Ali pa smo recimo zaprti v hiši več tednov ter snujemo veliko vizijo. Stvari v tej fazi še niso jasno začrtane, zato poskušamo čim prej dobiti povratne informacije s strani trga, da se prepričamo ali sploh razmišljamo v pravo smer. Ob koncu te faze pridemo do prototipa ali pilotnega projekta, s tem tudi do prvih alfa strank. Prav tako pa pridemo do dobrega poslovnega načrta, v katerem je naša podjetniške ideja utemeljena kot poslovna priložnost. Na žalost v tej fazi tudi največ podjetij propade.
Naslednja faza je faza zgodnje rasti podjetja. To fazo poimenujemo tudi izvršna faza. Stopnja kreativnosti v tej fazi je veliko manjša, mora pa ostati velika fleksibilnost podjetniškega tima, saj je to ključno za uspeh v podjetništvu, ne glede na to, v kateri fazi se nahajamo. Kar je bilo zapisano v poslovnem načrtu, mora biti v tej fazi realizirano. Prva sprememba je običajno okolje, kjer se gradi. Podjetje tako dobi prve »prave« pisarne, od vseh se pričakuje, da so ob določeni uri na delovnem mestu, začne se vzpostavljati management. Če rečemo, da je podjetništvo prodajanje čustev, potem je management upravljanje z razumom, torej optimizacija, izvršnost, realizacija. V tej fazi so zelo uporabna tako imenovana MBA znanja, torej poslovna znanja usmerjena v izvršnost. Veliko podjetnikov ima probleme pri prehodu iz kreativnih v izvršne vrednote, kar pa je ključno pri rasti podjetja v tej fazi. Z vstopom zunanjih investitorjev dobi ustrezna prilagoditev vrednotam v tej fazi še toliko večjo težo. Pogosto se pojavi potreba po najemu strokovnega managementa, ki zna upravljati s hitro rastjo.
Kasneje lahko stopi podjetje v fazo hitre rasti, vendar se za to fazo ne odločijo vsa podjetja. Nekatera so zadovoljna z majhno rastjo ali pa celo ne želijo rasti. To so ponavadi lastniška podjetja, ki so ustanovljena na domu, družinska, storitvena in obrtniška podjetja. Obstajajo pa tudi ambicioznejši samozaposleni podjetniki, ki takoj, ko odkrijejo možnost za rast, zaposlijo nove ljudi in širijo podjetje na nove tržne segmente. Tako nekatera podjetja takoj po zgodnji rasti preidejo v zrelo fazo, medtem ko tista druga ambicioznejša podjetja pred to fazo izvedejo še fazo hitre rasti. Kakorkoli, v zreli fazi je poudarek na administrativnih vrednotah. To je faza, kjer je podjetje že izjemno veliko, vsi procesi so ustaljeni, podjetje ima velik tržni delež na svojem področju. Sedaj je bistvena popolna optimizacija sistema, portfelja proizvodov, organizacijske sheme in zaposlenih, itd. Rast podjetja se močno upočasni, sistem je vzpostavljen.
Na tej točki je potrebno omeniti tudi, da govorimo o vrednotah, ki prevladujejo v določenem sistemu v najširšem pogledu. Tudi za veliko podjetje je pomembno, da se posveča raziskavam in razvoju, da uvaja inovacije ter da se obnaša izvršno. Vseeno pa je podjetje veliko in vodenje sistema prinaša določene karakteristike, ki jih lahko povzamemo kot administrativne vrednote.
Zadnja faza pa je pogrebna faza, to je faza, ko krivulja rasti podjetja začne padati. Najprej počasi, nato pa običajno vedno bolj strmo. Za to fazo je značilno, da se običajno podjetje proda kot celotni sistem, ki se ga integrira v nek večji sistem ali pa se podjetje »razkosa« in se proda posamezne dele podjetja različnim podjetjem, ki imajo strateški interes. S tem se optimizira tudi prodaja. Če je v začetnih fazah rasti podjetja prisoten graditeljski kapital, je v teh končnih fazah prisoten rentni kapital. Seveda pa ne gre zanemariti tudi opcije, da podjetje enostavno ugasne.