Kaj je segmentiranje trga? Odpri
Zadnja sprememba: 20.01.2020
Segmentiranje trga lahko opredelimo kot postopek razčlenitve trga na različne skupine, znotraj katerih imajo kupci podobne potrebe in želje. Te pa je možno zadovoljiti s podobnim trženjskim spletom. Segmentacija omogoča podjetjem, da uskladijo svojo ponudbo s potrebami ciljnega trga.
Naloga tržnikov je, da prepoznajo tržne segmente in se odločijo na katerega se bodo osredotočili. Podjetja lahko oblikujejo izdelek ali storitev, ki najbolje ustreza določenemu tržnemu segmentu ter izbere najbolj primerno ceno, tržno pot in način oglaševanja. Namen segmentiranja je torej bolj učinkovito zadovoljevanje spremenljivih potreb in želja kupcev. Naloga tržnikov je, da preverijo ali imajo kupci v posameznih segmentih zares različne potrebe in se različno odzovejo na sestavine trženjskega spleta.
Segmenti se spreminjajo, zato je potrebno segmentiranje trga od časa do časa ponoviti. Segmentiranje je smiselno, če so posamezni segmenti:
- merljivi (velikost in značilnosti segmentov morajo biti merljivi),
- dovolj veliki (segmenti morajo biti dovolj veliki in donosni, da se splača trženjski splet prilagoditi določeni skupini),
- dostopni (segmenti morajo biti dosegljivi preko distribucijskih in komunikacijskih kanalov),
- razločljivi (posamezni segmenti se morajo različno odzvati na trženjski splet),
- operativni (za segmente moramo oblikovati uspešne trženjske programe).
Faze v postopku segmentacije trga so naslednje:
- faza opazovanja (predhodne raziskave trga),
- oblikovanje vprašalnika in izvedba ankete (sprašujmo o značilnostih anketirancev, o načinu uporabe izdelka ali storitve, mnenju o blagovni znamki),
- faza analiziranja (določimo segmente, ki se med seboj razlikujejo),
- faza oblikovanja profila (vsak segment se poimenuje po določeni značilnosti).
Vir: Kotler, P. 2004. Management trženja (enajsta izdaja). Ljubljana: GV Založba.